Zakladatel společnosti IKEA a Ikano Ingvar Kamprad zemřel ve věku 91 let.

Zakladatel společnosti IKEA a Ikano Ingvar Kamprad zemřel ve věku 91 let. Foto: IKEA

Zemřel Ingvar Kamprad, zakladatel společnosti IKEA. Zradilo ho zdraví

PRAHA – 29. ledna 2018

27. ledna ve svém domě ve švédském Smålandu pokojně skonal Ingvar Kamprad, zakladatel společností IKEA a Ikano a jeden z největších podnikatelů 20. století. Zemřel po krátké nemoci obklopený svými blízkými ve věku 91 let.

Ingvar Kamprad se narodil na jihu Švédska v kraji Småland v roce 1926. Společnost IKEA, která se stala jeho celoživotním posláním, založil už ve velmi mladém věku v 17 letech. Jeho hnací silou byla vize vytvářet lepší každodenní život pro co nejvíce lidí.

„Je nám velmi líto, že Ingvar odešel. Vždy budeme vzpomínat na jeho zápal, s jakým pomáhal druhým lidem. Nikdy se nevzdal, vždy se snažil být lepším a vést příkladem,“ řekl Torbjörn Lööf, generální ředitel a prezident Inter IKEA Group.

Ingvar Kamprad byl skvělým příkladem podnikatele jižního Švédska – tvrdě pracující a tvrdohlavý, ale s velkým srdcem a jiskrou v oku. Pracoval až do samého konce života. Zůstal tak věrný svému vlastnímu mottu: Většina věcí zbývá ještě udělat.

Od roku 1988 už nebyl součástí vedení IKEA, ale nadále přispíval svými zkušenostmi, znalostmi a energií.

„Truchlíme nad ztrátou Ingvara, našeho zakladatele a drahého přítele. Jeho odkaz budeme obdivovat ještě mnoho let a jeho vize – vytvářet lepší život pro co nejvíce lidí – nás bude provázet a inspirovat i nadále,“ říká Jesper Brodin, generální ředitel a prezident IKEA Group.

„Ingvarovy rozsáhlé znalosti a zapálení pro věc je pro nás zdrojem inspirace. Jeho odkaz nás bude dále provázet a my budeme neustále pokračovat v hledání lepších cest. Abychom našli řešení, na které nikdo dříve nepomyslel a abychom všichni společně udělali ještě mnoho dobrého,“ říká Lars Thorsén, generální ředitel Ikano Group.

Na Ingvara Kamprada bude s láskou vzpomínat nejen jeho rodina, ale také všichni zaměstnanci IKEA a Ikano po celém světě.