Většině obyvatel Česka chybí pravidelný pohyb. Za sport můžete ušetřit díky pojišťovnám

PRAHA – 31. ledna 2018

Češi se málo hýbou. Nedostatkem pohybu trpí více než polovina české populace. Následkem je nárůst obezity a civilizačních chorob, jako jsou nemoci srdce, diabetes nebo osteoporóza.

Absence pohybu představuje podle odborníků pro člověka stejné ohrožení, jako přítomnost vysokého krevního tlaku nebo obezity. Dokonce i lidé bez nadváhy, kteří se neradi hýbou, si riziko kardiovaskulárních nemocí zvyšují dvojnásobně. Většině zdravotních problémů se přitom lze vyhnout. Stačí pouhá půlhodina intenzivnějšího pohybu denně, jako je například cvičení ve fitness centrech, tenis, badminton, aerobic, ale také třeba chůze, pomalá jízda na kole či plavání.

Pohyb odstraňuje i psychickou únavu

Proč je pohyb tak důležitý? Pomáhá zlepšovat srdeční činnost, krevní oběh a reguluje krevní tlak, klesá i hladina krevního cukru. Pravidelný pohyb zvyšuje výkonnost imunitního systému. Dalším benefitem je nárůst svalové síly, zlepšení svalového napětí a koordinace pohybu, což vede ke snížení výskytu bolestivých svalových kloubních obtíží. Pohyb je určitou formou tělesné i duševní rekreace, protože odstraňuje psychickou únavu.

Pojišťovny nabízí příspěvek

Do tělocvičen, posiloven či na bazény vás ke sportování může přivést široká nabídka preventivních programů, které nabízejí tuzemské zdravotní pojišťovny. S novinkou letos příchází například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Pro ženy i muže od 19 let, kteří sportují rádi, připravila program Pravidelný pohyb spojený s příspěvkem 700 Kč.

„Česká průmyslová zdravotní pojišťovna se snaží dlouhodobě podporovat zdravý životní styl a prevenci proti civilizačním chorobám. V letošním roce jsme pro naše klienty připravili novinky spojené s výraznější podporou sportovních aktivit. Zároveň jsme navýšili příspěvky u vybraných preventivních programů, aby si prospěšnost pohybu mohl vyzkoušet opravdu každý,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

ČPZP přispívá mimo jiné třeba na úhradu sportovní lékařské prohlídky (500 Kč), na cvičení ženám po porodu (1 000 Kč) nebo na cvičení pro děti do dvou let (500 Kč). Milovníci plavání mohou i v letošním roce využívat oblíbený program Plavání zdarma nebo se slevou ve vybraných bazénech po celé republice. Kompletní nabídka preventivních programů je uvedena přehledně na webových stránkách ČPZP.