Při cestách do Tuniska dbejte zvýšené opatrnosti, radí Ministerstvo zahraničních věcí.

Při cestách do Tuniska dbejte zvýšené opatrnosti, radí Ministerstvo zahraničních věcí. Foto: Archiv

Ministertvo zahraničí varuje před cestami do Tuniska

PRAHA – 15. února 2018

Ministerstvo zahraničních věcí vyzývá občany ČR při cestách do Tuniska k maximální obezřetnosti, doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob, individuálnímu cestování po zemi a nočnímu cestování mimo nejdůležitější silniční trasy.

Výjimečný stav vyhlášený 24. listopadu 2015 byl opětovně prodloužen do 11. března 2018 a platí pro celé území Tuniska. Po teroristických útocích v muzeu Bardo, turistickém centru Sousse a proti bezpečnostním silám v loňském roce zavedly tuniské úřady zesílená bezpečnostní opatření, zvláště v Tunisu a kolem turistických cílů.

Ministerstvo zahraničí důrazně nedoporučuje cestovat do oblastí kolem hranic s Alžírskem a Libyí, do horských oblastí guvernátů Kasserine a Kef, ve kterých pravidelně probíhají vojenské antiteroristické akce. Dále MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblasti měst Siliana, Kairouan a Kasserine, do pouštní zóny jižně od linie Bir Rijm Maatoug – Borj Bourguiba – Ben Guerdan a do horské oblasti na severozápadě Tuniska.

Hrozí dopravní komplikace

Spontánní manifestace a protestní hnutí mohou způsobit dopravní problémy po celé zemi. K návštěvě turistických oblastí na jihozápadě země se proto doporučuje letecká přeprava. Je nezbytné důsledně dodržovat pokyny bezpečnostních sil a to po celém území Tuniska.

Ministerstvo při cestování doporučuje mít vždy při sobě osobní doklady a pas, vyhýbat se větším shromáždění osob a nepohybovat se venku v nočních hodinách. Dále ministerstvo doporučuje vyhýbat se izolovaným oblastem a necestovat v noci. Pohyb v pohraničních a pouštních oblastech je formálně zakázán. V případě silniční kontroly by se turistí meli vždy řídit doporučením místních bezpečnostních sil.

Ministertvo také vyzývá všechny cestovatele, aby se zaregistrovali do aplikace DROD – Dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí.